Septembrová komunita vyšla na predposledný letný deň – 21. 9. 2018. "Rakeťáci" sa opäť zišli v bratislavskom Kalabe, aby v príjemnej, neformálnej atmosfére nadviazali na pilotné stretnutie a zdieľali svoje skúsenosti s rozvojom tímov, tímovým koučingom či facilitáciou. A to nielen v napojení na Raketový model. Nižšie nájdete sumár z noviniek, ktoré sme si predstavili, ako aj z neskoršej diskusie :)
Poslednou novinkou bolo opäť video Gordyho Curphyho – tentokrát o tom, prečo ľudia hodnotia tímovú dynamiku rozdielne a čo znamená absentérsky leadership. Video nájdete nižšie a na konci blogu pripájame aj slovenské titulky pre všetkých, ktorým náhodou angličtina alebo Gordyho prízvuk nevonia :)
V rámci diskusie sme si konfrontovali názor na úlohu a formu tímovej diagnostiky. Časť účastníkov sa prikláňala k využitiu ľahších foriem, ako napríklad obyčajná tímová diskusia či expresné hodnotenie tímových zložiek na stretnutí tímu, ostatní účastníci zase oceňovali dotazníkovú formu a detailnú analýzu, ktorú ponúka. Záver bol, že kontext je kráľ a kouč tímu, líder tímu, prípadne celý tím musí sám navnímať, aký prístup k diagnostike a reflexii svojej práce potrebuje v určitej situácií zvoliť. Inými slovami, je to veľmi podobné individuálnej diagnostike - niekedy sa stačí s človekom porozprávať (interview), inokedy je vhodnejšie ho pozorovať pri práci (Assessment Centrum, simulácie) a zase inokedy sú potrebné benchmarkované dotazníky (osobnostné, 360-stupňové), prípadne kombinácia rôznych spôsobov. V rámci diskusie o diagnostike sme sa pristavili aj pri pozoruhodnom výsledku jedného nedávno testovaného tímu. Konkrétne tento tím v Dotazníku tímovej práce skóroval 0. percentil v zložke Výsledky/Results (viď nižšie), čo v praxi znamená, že 100 % tímov skóruje v tejto zložke vyššie a výsledky vlastnej práce vníma pozitívnejšie. Osvetlili sme si, že nejde o štatistickú chybu, ale naozaj ojedinelé skóre, ktoré je vhodné interpretovať s ohľadom na jednotlivé otázky (spolu šesť), z ktorých skóre vychádza. Inými slovami, najvhodnejšie je, ak si tím v takejto situácií za pomoci kouča alebo lídra detailne prejde a prediskutuje, ktoré otázky v zložke Výsledky najviac ovplyvnili percentilové skóre a najmä, čo to v praxi pre tím znamená (Kde ťahá za kratší koniec? Kde existuje priestor na zlepšenie? Ktorá oblasť je najkritickejšia? Aké iné vysvetlenia/hypotézy existujú, že tím v porovnaní s inými skóroval natoľko nízko? a pod.). Okrem toho sme diskutovali aj o možnostiach prezentácie/predaja tímového koučingu s využitím Raketového modelu. Certifikovaní partneri majú k dispozícii neustále sa rozširujúcu sadu zdrojov v slovenčine a angličtine a najčastejšie uplatnenie "raketových" služieb je v rámci rozvoja leadershipu, teambuildingov, hodnotenia efektívnosti lídrov, plánovania nástupníctva, zavádzania agilného manažmentu, rozvoja nefunkčných alebo novozaložených tímov, prípadne všeobecne organizačného rozvoja. Na záver komunity tiež odznela prezentácia prípadovej štúdie, ako možno využiť Raketový model v projektovom tíme - vlastne taká "odľahčená" verzia vhodná pre tímovanie. Išlo konkrétne o náš krátkodobý virtuálny tím, ktorý stál za vývojom ilustrovaného manuálu k Raketovému modelu :) Nižšie približujeme vizualizáciu zo zložky Talent. Ak vás obsah zaujal, radi aj vás privítame na našich podujatiach. Svoje postrehy môžete zanechať aj v komentároch.
Comments are closed.
|